Lådbil för små racerförare

 
Borra, skruva, kör igång.
Lådbil

Inga hästkrafter, men desto mer engagemang. Lådbilen värmer små hjärtan.

Skriv en egen recension
Skriv en egen recension
Skriv en egen recension
Skriv en egen recension
Skriv en egen recension
0 Recensioner
Tack för utvärderingen Denna funktion kan endast användas med cookies aktiverade.
0 Recensioner

Svårighetsgrad

Kostnader

Tidsåtgång

Det är visserligen ”bara” en lådbil, men den är ändå utrustad med några tekniska finesser. Nybörjare bör planera in två dagar för detta projekt, vana gör-det-självare klarar det på en dag. Kostnaden ligger på ca. 1500–2500 kr.

Följande bygganvisning gäller för multiplexplattor i björk i tjocklekarna 18 mm, 24 mm och 9 mm. Låt en bygghandel eller en snickare såga till plattorna. Om du använder andra material eller tjocklekar, anpassa övriga komponenter efter detta.

Linfästen gör att lådbilen också kan styras och bromsas. Därför måste framaxeln givetvis monteras rörligt. Även bromsstängerna måste vara rörliga.

Detaljerad materiallista och konstruktionsritning hittar du under nerladdningar.

  • Easy
    Easy-verktyg
    När du söker det enkla
  • Universal
    Universal-verktyg
    Mångsidighet för mer.
  • Advanced
    Advanced-verktyg
    När du letar efter det bästa.

Elverktyg som krävs:

Hjälpmedel:

  • 10 mm-borr
  • 30 mm-borr
  • Fast nyckel
  • Försänkare
  • Liten skruvmejsel
  • Flat rundtång
  • Snöre och blyertspenna eller passare med upp till 200 mm i diameter
  • Slippapper, granulering 120–240
  • Blyertspenna, tumstock, pennvässare, suddgummi
  • Arbetsyta
  • Folie eller gamla tidningar
  • Ev. bockar

Material som behövs:

  • Multiplexplatta i björk
  • Plexiglas
  • Metallstänger, hjul, ställringar
  • Gummislang
  • Skruvar, låsskruvar, underläggsbrickor, muttrar, ringmuttrar
  • Lina, linfästen, returfjädrar, distansringar, karbinhakar

Visa detaljerad materiallista

Pos.

St.

Namn

Längd

Bredd

Tjocklek

Material

0

1

Låda

1 350 mm

350 mm

18 mm

Multiplex i björk

1

2

Vägg längsgående

1 350 mm

100 mm

24 mm

Multiplex i björk

2

2

Vägg tvärgående

302 mm

100 mm

24 mm

Multiplex i björk

3

2

Sidodelar

1 386 mm

396 mm

9 mm

Multiplex i björk

4

1

Bak 1

350 mm

150 mm

18 mm

Multiplex i björk

5

1

Bak 2

350 mm

257 mm

18 mm

Multiplex i björk

6

1

Spoiler

400 mm

125 mm

18 mm

Multiplex i björk

7

1

Kylare

350 mm

150 mm

18 mm

Multiplex i björk

8

1

Motorhuv

630 mm

370 mm

9 mm

Multiplex i björk

9

2

Styrkonstruktion, sida

278 mm

200 mm

24 mm

Multiplex i björk

10

2

Styrkonstruktion tvärgående

302 mm

80 mm

24 mm

Multiplex i björk

11

2

Styrkonstruktion, länk

200 mm

200 mm

9 mm

Multiplex i björk

12

2

Sitsram

300 mm

356 mm

24 mm

Multiplex i björk

13

1

Sittyta

300 mm

250 mm

18 mm

Multiplex i björk

14

1

Ryggstöd

400 mm

300 mm

18 mm

Multiplex i björk

15

1

Ratt

205 mm

205 mm

18 mm

Multiplex i björk

16

1

Rattfäste

65 mm

65 mm

24 mm

Multiplex i björk

17

2

Hållarlister för hjulaxlar

500 mm

100 mm

18 mm

Multiplex i björk

18

4

Distanslister för hjulaxlar

500 mm

35 mm

21 mm

Multiplex i björk

19

2

Fästlister för hjulaxlar

500 mm

95 mm

18 mm

Multiplex i björk

20

1

Lista för styranslag

200 mm

35 mm

21 mm

Multiplex i björk

21

2

Fästlister för ringmuttrar

200 mm

35 mm

21 mm

Multiplex i björk

22

2

Hållarlister för bromsstänger

150 mm

100 mm

18 mm

Multiplex i björk

23

4

Distanslister för bromsstänger

150 mm

35 mm

21 mm

Multiplex i björk

24

2

Fästlister för bromsstänger

150 mm

95 mm

18 mm

Multiplex i björk

25

2

Sidor bromspedal

150 mm

150 mm

24 mm

Multiplex i björk

26

1

Bromspedal

230 mm

100 mm

24 mm

Multiplex i björk

27

2

Stötfångare

430 mm

40 mm

24 mm

Multiplex i björk

28

2

Metallstänger för hjulaxlar

700 mm

8 mm

29

1

Metallstänger för styraxlar

380 mm

8 mm

30

4

Hjul

75 mm

31

10

Ställringar

32

2

Metallstänger för bromsar

320 mm

8 mm

33

2

Gummi för bromsar

70 mm

34

1

Gummi för styrning

100 mm

35

2

Glidyta för styrning

250 mm

50 mm

4 mm

Plexiglas

36

1

Skruv styraxel 10 x 60 mm

60 mm

10 mm

10 mm

37

3

Underläggsbricka styraxel

40 mm

3 mm

6 mm

38

2

Muttrar styraxel

9 mm

39

10

Ringmuttrar M6

9 mm

40

6

Låsskruvar M6 x 50 mm

50 mm

6 mm

10 mm

41

4

Låsskruvar M6 x 40 mm

40 mm

6 mm

10 mm

42

1

Lina för styrning

3 mm

2 020 mm

43

2

Lina för broms

3 mm

610 mm

44

3

Spännskruvar M6

200 mm

6 mm

45

12

Linfästen

6 mm

46

2

Returfjädrar

6 mm

10 mm

47

2

Skruvar SS 08/90

90 mm

8 mm

8 mm

48

4

Muttrar M8

8 mm

8 mm

8 mm

49

2

Underläggsbrickor

40 mm

8 mm

6 mm

50

2

Distansringar för returfjäder

40 mm

8 mm

6 mm

51

3

Karbinhake

40 mm

8 mm

6 mm

1

Montera ihop lådan av bottenplatta och väggar

1 - Montera ihop lådan av bottenplatta och väggar
Montera ihop lådan av bottenplatta och väggar

Förbered först bottenplattan. Se till att hålla de mått som finns på konstruktionsritningen. Markera urgröpningarna för linfästena med en blyertspenna och såga ut dem med sticksåg. Borra ett hål i de fyra hörnen med en 10 mm-borr först. Då är det lättare att komma runt kanterna.

Markera de hål som senare ska användas för bromsstängerna och styraxeln. De båda hålen för bromsstängerna behöver en fördjupning för skruvarna på det som ska bli insidan av bottenplattan. Borra 5 mm ner i plattan med 30 mm-cylinderborr. Borra därefter, på samma ställe, två hål med 8 mm i diameter för bromsstängerna samt ett hål fram i mitten på 10 mm för styraxeln.

Efter att du har markerat bakaxelns position på undersidan av bottenplattan, montera de längs- och tvärgående väggarna på golvplattan så att en låda bildas. Förborra i bottenplattan med 4 mm i diameter och skruva ihop lådan med 18 träskruvar (3,5 x 50 mm).

Så sågar du kurvor

Bygger du en lådbil och ska såga ut ratten? Eller vill du såga hål i en trälåda för att den ska kunna bäras enklare? För sådana och liknande arbeten där du ska såga ut kurvor är det bäst att hämta sticksågen.

Öppna tips

2

Undersidan av lådan

2 - Undersidan av lådan
Undersidan av lådan

Skruva på listen för styranslaget enligt konstruktionsritningen med 3,5 x 30 mm-skruvar på undersidan av bottenplattan.

För att styraxeln ska glida lättare, sätt fast två akrylglasplattor. Se till att huvudena på skruvarna (3,5 x 35 mm) försvinner helt i plattorna.

Förborra de båda listerna med 6 mm-borr och montera en ringmutter med en låsskruv (6 x 50 mm) på båda lister. Genom ringmuttrarna kommer senare linorna för styrning och broms att löpa. Montera nu listerna med träskruvar (3,5 x 30 mm) på undersidan av bottenplattan.

Tips vid sammanskruvning av två trädelar

Förborra alltid den del som ska skruvas i först 0,5 eller 1 mm större än skruvdiametern. Hålet ska sänkas så djupt att skruven försvinner helt i hålet. Nästa del ska däremot alltid förborras 1 mm mindre än skruvdiametern. På så sätt får gängorna lätt fäste.

Så får du rätt vrid

Skruvförbindelser är ett snabbt och enkelt alternativ till att limma. Att borra i trä är dock inte alltid så lätt som det ser ut. Här får du veta vad som gäller när man ska borra och skruva i trä.

Öppna tips

3

Montering av hjulaxlar och bromsstänger

3 - Montering av hjulaxlar och bromsstänger
Montering av hjulaxlar och bromsstänger

Hjulaxlarna och styrstängerna består av fyra trälister som omger en metallstång: en hållarlist, två distanslister och en fästningslist.

För att man ska kunna styra lådbilen måste framaxeln givetvis vara rörlig. Den styrs av en lina. Även de båda bromsstängerna är rörliga. Bakaxeln är däremot fast.

Borra två hål med 6 mm i diameter, 35 mm från kanten på framaxelns distanslist. Fäst de båda ringmuttrarna för linan med en låsskruv (6 x 50 mm).

För att kunna montera framaxeln rörligt i bottenplattan, borra ett hål med 10 mm i diameter för låsskruven (10 x 60 mm) i hållarlisten. Låsskruvens huvud måste försvinna helt. Borra därefter en försänkning på 5 mm med 30 mm-cylinderborr.

Fram- och bakaxel monteras ihop på samma sätt: rikta in metallstången i mitten på hållarlisten och positionerna distanslisterna utan avstånd till höger och vänster. Lägg sedan fästlisten ovanpå och skruva samman listerna ovanifrån och från båda sidor (glöm inte att förborra). För att metallstången inte ska kunna glida, borra ett hål med 4,5 mm i diameter i mitten genom träet till metallstången. Skruva därefter in en skruv (4 x 25 mm) som arretering.

De båda bromsstängerna är konstruerade efter samma princip som hjulaxlarna. Eftersom bromsstängerna är rörliga liksom styraxeln, fäst även här ringmuttrar för linor och utför borrhålen som bottenplattan senare ska fästas i med låsskruven (8 x 90 mm). Glöm inte att fixera de båda metallstängerna med en skruv så att de inte glider ur träklossarna. För att bromsarna ska fungera riktigt bra, sätt en bit gummislang över metalländarna.

Liten detalj, stor verkan

Möbler verkar ofta mer tilltalande när hörn och kanter är brutna, dvs. slipade i 45-graders vinkel. Denna uppgift är som gjord för de smidiga och mångsidiga multisliparna eller specialisterna för svåråtkomliga ställen: deltaslip och varioslip.

Öppna tips

4

Montera hjulaxlarna och bromsstängerna på lådan

4 - Montera hjulaxlarna och bromsstängerna på lådan
Montera hjulaxlarna och bromsstängerna på lådan

Bakaxeln skruvar du enkelt på bottenplattan från insidan med 4 skruvar (5 x 60 mm).

För att fästa hjulaxlar och bromsstänger lägger du bottenplattan med botten uppåt på arbetsplattan.

Nu är styrplattan rörligt fäst i bottenplattan med en låsskruv. Stick skruven genom styraxeln, dra på de två underläggsbrickorna och för skruven genom det förborrade hålet i bottenplattan. Sätt på en underläggsbricka till på insidan av bottenplattan och fäst skruven med två kontramuttrar.

De båda bromsstängerna skruvas, precis som med styraxeln, ihop rörligt med en låsskruv (8 x 90 mm), en underläggsbricka och två kontramuttrar på undersidan. Låsskruvarnas huvud sänks ner i bottenplattan. På det sättet kan sitsen placeras där senare utan problem.

Så slipar du smidigt

För gör-det-självare tillhör slipning av träytor de vanligaste uppgifterna. Till exempel för att ta bort ojämnheter eller färgrester eller förbereda träet för ytterligare ytbehandling.

Öppna tips

5

Såga ratten till rätt form

5 - Såga ratten till rätt form
Såga ratten till rätt form

Rita rattens konturer med passare på plattan: först den yttersta cirkeln med 200 mm i diameter, sedan den inre med 170 mm i diameter. Markera därefter trekanterna för urgröpningarna.

För att de lätt ska kunna sågas ut med sticksågen, borra först hål med 10 mm i diameter i innerhörnen. Fixera plattan med skruvtvingar på en restplatta som du kan borra i. Förborra dessutom fyra hål (4 mm i diameter), genom vilka du senare ska skruva in ratten.

Använd ett tunt figursågblad för sågning av urgröpningarna. För att sedan såga den runda rattens kontur, ställ in radien på styrskenan och fixera den som cirkel med ett stift i mitten.

Bryt av alla kanter och använd smärgelduk för att få dem jämna. Du kan också använda en överfräs för att avrunda ratten med 5 mm-radiefräs.

6

Montera styranordning och fäst ratten

6 - Montera styranordning och fäst ratten
Montera styranordning och fäst ratten

Markera de båda sidodelarna för styranordningen enligt konstruktionsritningen och såga ut dem med sticksågen. Borra ett förskjutet hål i båda sidodelar med 6 mm i diameter för att fästa ringmuttrarna med låsskruven (6 x 40 mm) och sätt fast dem. Genom ringmuttrarna förs senare styrlinan.

I styranordningens tvärlister borrar du ett hål med 20 mm i diameter i mitten för styraxeln. Montera sidodelarna och tvärlisterna med skruvar (3,5 x 50 mm).

I rattfästet borrar du också ett hål med 20 mm i diameter. För arretering borrar du ett hål med 4 mm i diameter. Sätt fästet på rattstången, förborra med 3 mm-borr och arretera rattfästet med en skruv (3 x 60 mm). Skruva därefter ratten på fästet med fyra skruvar (3,5 x 40 mm).

Skjut in ratten i hålen på konstruktionen och justera med ställringar och skruvar. För att linan inte ska glida, klä rattstången med en bit uppskuren gummislang.

7

Montera bromspedalen

7 - Montera bromspedalen
Montera bromspedalen

Montera sedan ihop bromspedalen. Markera konturen för sidodelarna och såga till dem med sticksågen. Borra sedan hål på pedalsidorna för låsskruven (6 x 40 mm) och ringmuttrarna, där linan senare ska löpa genom.

Borra ett hål med 6 mm i diameter i båda sidodelar för att pedalen ska kunna fästas. Montera nu bromspedalen med skruvar (3,5 x 40 mm) och fäst de båda ringmuttrarna.

8

Såga till klädsel

För att avgöra styrkonstruktionens exakta position, såga först sidodelarna i form. Överför konturen på plattorna och såga dessa med sticksågen eller cirkelsåg. Innerradierna ska förborras med en diameter på 10 mm så att sågbladet kan vridas lätt.

Passa på att även såga de andra delarna av klädseln. Du gör likadant med motorhuven som med sidodelarna.

Den andra bakdelen ställer lite högre krav. Eftersom den är sned ska den geringsågas upptill och nertill i 25 graders vinkel med sticksågen eller cirkelsåg.

9

Montera styrkonstruktion och bromspedal

9 - Montera styrkonstruktion och bromspedal
Montera styrkonstruktion och bromspedal

Sätt nu styrkonstruktionen i rätt position på väggarna. Använd länkarna och montera dem med fyra skruvar (3,5 x 30 mm) på väggarna och på styrkonstruktionen.

Skruva därefter fast bromspedalen på länkarna (med två 5 x 50 mm-skruvar). Se till att pedalen förblir rörlig.

10

Fäst linor för styrning och broms

10 - Fäst linor för styrning och broms
Fäst linor för styrning och broms

Fäst linan för styrningen i höger framhjul med en simplexklämma på ringmuttern. Dra linan genom ringmuttern i höger bottenplatta och genom ursparningen i bottenplattan över ringmuttern till höger vid ratthållaren och styraxeln.

Linda linan tre gånger runt gummiklädseln och för den vidare genom ringmuttern till vänster på ratthållaren och vänster bottenplatta och därefter genom ringmuttern i riktning mot vänster framhjul. Under bottenplattan fäster du spännlåset med en simplexklämma. Den andra delen av spännlåset ansluter du till ringmuttern på vänster sida av framaxeln med hjälp av en karbinhake. Nu kan du spänna linan med hjälp av spännlåset.

För bromsen finns en lina från pedalsidorna genom bottenöppningen och ringmuttern till bromsstången. På ringmuttrarna på bromspedalen fäster du linan med simplexklämmor. Infoga ytterligare en spännlås bak och fäst det med en karbinhake i bromsstångens ringmutter.

För att bromsen ska kunna lossas varje gång, skruva in en returfjäder med distansringar och underläggsbrickor underifrån mellan bromsstängerna och bakaxeln.

När allt är sammankopplat, vrid spännlåset för att säkerställa tillräcklig spänning på bromslinan.

11

Sätt på klädsel

11 - Sätt på klädsel
Sätt på klädsel

Nu saknas bara chassit. Skruva först fast kylaren och den första bakdelen. Sätt sedan fast sidodelarna. Nu kan du montera motorhuven på sidodelarna och på kylaren. Skruva därefter fast den andra bakdelen mellan sidodelarna (med 3,5 x 30 mm-skruvar). Montera till sist spoilern och stötfångarna med skruvar (3,5 x 40 mm).

12

Montera hjul och sits

12 - Montera hjul och sits
Montera hjul och sits

Innan du kan köra måste lådbilen givetvis också ha sits och hjul. Varje hjul hålls på plats av två ställringar. Skjut helt enkelt den första ställringen på axeln, sedan hjulet och sedan den andra ställringen. Ställringarna låses med skruvar.

Sitsen består av sitshållare, ryggstöd och sittyta. Markera konturen och såga delarna till form med sticksågen. Borra hål genom sitshållaren (5 mm i diameter), för att kunna montera den senare, och skruva fast ryggstödet på sitshållaren. Därefter kan du placera sitsen i lådbilen. Skruva fast när du har hittat rätt position. Till sist skruvar du också fast sittytan.

Kontrollera alla skruvförbindelser igen, sedan är din lådbil startklar.

13

Färdigt

13 - Färdigt
Färdigt

Hoppas du haft roligt! Men det är nu det verkligen börjar. In på banan med din nya lådbil!



Juridiska anvisningar

Bosch tar inte ansvar för om anvisningarna är ofullständiga eller fel. Bosch påpekar dessutom att du använder anvisningarna på egen risk. Vidta alla nödvändiga åtgärder för din egen säkerhet.


 

Användarrådgivning

Frågor om våra produkter och deras användningsområden

:+46-87501820

Måndag–fredag: 08:00 – 17:00


Återförsäljarsök

 
 
 
SE
Markera
Markerad
Köp nu
Återställ filter
Visa filter
Dölj filter
Tack för utvärderingen
Tack för utvärderingen
Visa fler projekt
Dölj fler projekt
Dölj artikelvarianter
Visa artikelvarianter
Stäng tips
Öppna tips
Läs användningsrapport
Stäng användningsrapport
Dölj detaljerad materiallista
Visa detaljerad materiallista
Jämförelselista
Produkter
Produkt
Visa fler rekommendationer
Dölj fler rekommendationer