Cykelgarage – bikeport

 
Skydd mot väder och vind.
Cykelgarage – bikeport

Tycker du det är jobbigt att bära ned cykeln i källaren? Det här gör-det-självcykelgaraget fixar saken – och det ser bra ut också!

Skriv en egen recension
Skriv en egen recension
Skriv en egen recension
Skriv en egen recension
Skriv en egen recension
0 Recensioner
Tack för utvärderingen Denna funktion kan endast användas med cookies aktiverade.
0 Recensioner

Svårighetsgrad

Kostnader

Tidsåtgång

Ta dig tid en dag och gör något för dig själv och dina cyklar, gör ett cykelgarage. Det kostar ca EUR 400.

Bygganvisningen bygger på massivt granvirke. Smidigast är om du låter byggvaruhuset eller en möbelsnickare såga till de stolpar, bjälkar och den takläkt du behöver (se materiallistan). Om du använder andra material eller tjocklekar, anpassa övriga komponenter efter detta.

Detaljerad materiallista och konstruktionsritning hittar du under länken "Nerladdningar för projektet".

  • Easy
    Easy-verktyg
    När du söker det enkla
  • Universal
    Universal-verktyg
    Mångsidighet för mer.
  • Advanced
    Advanced-verktyg
    När du letar efter det bästa.

Elverktyg som krävs:

Hjälpmedel:

  • Slippapper, kornstorlek 100–240
  • Träborrsats
  • Stenborrsats
  • Hammare

Material som behövs:

  • Massivt granvirke (delar, se materiallistan)
  • Försänkt 6 x 140 mm-skruv
  • Försänkt 6 x 140 mm-skruv med 12 plugg
  • Försänkt 6 x 120 mm-skruv
  • Försänkt 6 x 50 mm-skruv
  • Försänkt 4 x 50 mm-skruv
  • Rundskallad 4 x 35 mm-skruv
  • Trälasyr för utsidan - teakfärgad
  • Ev. grundimpregnering (följ lasyrtillverkarens anvisningar)

Visa detaljerad materiallista

Pos.

St.

Namn

Längd

Bredd

Tjocklek

Material

0

3

Stolpar

1697 mm

70 mm

95 mm

FIRAHM 95 – massiv gran

1

1

Tvärbjälkar

1 930 mm

70 mm

95 mm

FIRAHM 95 – massiv gran

2

1

Fasad

2 000 mm

70 mm

95 mm

FIRAHM 95 – massiv gran

3

3

Sparrvirke

1920 mm

70 mm

95 mm

FIRAHM 95 – massiv gran

4

19

Täckvirke

2 000 mm

45 mm

19 mm

FILATT 19 – massiv gran

5

12

Takläkt

2600 mm

195 mm

18 mm

FIRAHM 80 – massiv gran

6

3

Balkskor

0 mm

0 mm

31 mm

KO S31

7

2

Förstyvning

1365 mm

30 mm

3 mm

WI AL 6 – metervara, 45°-ig enkelgering

8

3

Stålvinklar

0 mm

0 mm

2 mm

WI ZK 2 – vinklar för sparrinfästning

9

2

Lasering

0 mm

0 mm

1 mm

LASYR 30

10

6

140 mm

Försänkt skruv

11

6

140 mm

Försänkt skruv med 12 plugg

12

6

120 mm

Försänkt skruv

13

6

50 mm

Försänkt skruv

14

4

50 mm

Försänkt skruv

15

4

35 mm

Rundskallad skruv

1

Skivtillsågning

Tips: låt byggvaruhuset eller en möbelsnickare kapa virket till rätt mått.

2

Slipa och behandla ytorna

2 - Slipa och behandla ytorna
Slipa och behandla ytorna

Maskinslipa sedan alla trädelar. Börja grovslipa med kornstl 100, finslipa sedan med 120. Slipa av alla kanter så att det blir en 45°-avfasning.

När du slipat virket penslar du på lasyren (ev. ska föra på grundimpregnering före lasyren. Följ lasyrtillverkarens anvisningar).

När allt torkat vänder du på trädelarna och laserar övriga sidor.

Upprepa 2-3 gånger. Vill du få snyggare ytfinish, slipa med kornstl 240 mellan strykningarna (dvs. lätt anslipning med sänkt varvtal).

3

Bygg upp väggen med spjälfasaden och skruva på balkskorna

3 - Bygg upp väggen med spjälfasaden och skruva på balkskorna
Bygg upp väggen med spjälfasaden och skruva på balkskorna Bygg upp väggen med spjälfasaden och skruva på balkskorna

Lägg stolpar och bjälkar på marken och rikta upp dem som ritningen anger. Skruva ihop delarna över bjälkarna (6x120). Du behöver inte förborra stolparna eftersom de har så grov tvärprofil.

När de 3 stolparna och bjälkarna är hopskruvar, så fortsätter du med att sätta på spjälfasaderna (rundskallad 4x35-skruv). Avståndet mellan spjälorna är 1 spjälbredd. Så du kan använda en spjäla som monteringsdistans.

Se till så att du inte drar åt skruvarna för hårt. Gör du det så spricker träytan runt skruvskallen och det kan tränga in vatten i den olaserade delen inuti träet.

Skruva nu fast stålvinklarna på ovansidan som ska fästa sparrvirket (rundskallad 4x35-skruv, en stålvinkel per sparr).

Skruva sedan fast en balksko (6x50 mm) på varje stolpundersida.

4

Montera takreglarna

4 - Montera takreglarna
Montera takreglarna Montera takreglarna

Du fäster reglarna med 6x140 mm-skruv och 12 60 mm-plugg i fasaden (är fasaden isolerad måste skruvlängden vara lika mycket längre som isoleringstjockleken. Kontrollera mot hur du tänkt bygga).

Förborra Ø 7 mm-hål i reglarna och positionera på fasaden som ritningen anger. För över hålbilden från reglarna på fasaden med skruv och hammare. Borrhålen i fasaden är markerade.

Borra sedan de markerade hålen med slagborr och Ø 12 mm-stenborr, knacka i plugg och skruva fast reglarna med skruvarna.

5

Fäst taksparrarna på reglarna och den lodräta referensväggen

5 - Fäst taksparrarna på reglarna och den lodräta referensväggen
Fäst taksparrarna på reglarna och den lodräta referensväggen Fäst taksparrarna på reglarna och den lodräta referensväggen

Positionera först referensväggen som ritningen anger. Säkra den med 2 spillbitar, så att den inte välter.

Lägg på de första sparrarna och fäst dem mot de förmonterade stålvinklarna på referensväggen med rundskallad 4 x 35 mm-skruv. Skruva sedan ihop bjälkarna med reglarna på fasadsidan (försänkt 6 x 140 mm-skruv, glöm inte att förborra).

Gör likadant med de andra 2 sparrarna.

Ta sedan bort spillbitarna som säkrat upp.

6

Takläggning

Takläggningen sker nedifrån och upp. Lägg på första takläkten som ritningen anger och skruva fast med försänkt 4 x 50 mm-skruv. Sätt skruvarna så att de täcks av nästa läkt.

Du måst förborra med försänkare så att skruvarna blir helt försänkta (min. en skruv per sparr och glöm inte att förborra).

Lägg läkt på läkt uppåt.

Sista takläkten skruvar du fast synligt framifrån. Använd rundskallad skruv så att ytan inte blir skadad.

7

Sätt fast aluminiumvinklarna för statisk förstyvning

Skruva fast aluminiumvinklarna på insidan av den lodräta väggen för att ge cykelgaraget statiskt förstyvning.

Korta dem med bågfil och såga till en 45°-ig enkelgering som ritningen anger.

Borra sedan 2 Ø 5 mm-hål i varje ände med spiralborr och skruva fast aluminiumvinklarna på stolparna som ritningen anger med sladdlös skruvdragare och rundskallad skruv.

8

Klar

8 - Klar
Klar

Så var cykelgaraget klart. Lycka till!


Juridiska anvisningar

Bosch tar inte ansvar för om anvisningarna är ofullständiga eller fel. Bosch påpekar dessutom att du använder anvisningarna på egen risk. Vidta alla nödvändiga åtgärder för din egen säkerhet.


 

Användarrådgivning

Frågor om våra produkter och deras användningsområden

:+46-87501820

Måndag–fredag: 08:00 – 17:00


Återförsäljarsök

 
 
 
SE
Markera
Markerad
Köp nu
Återställ filter
Visa filter
Dölj filter
Tack för utvärderingen
Tack för utvärderingen
Visa fler projekt
Dölj fler projekt
Dölj artikelvarianter
Visa artikelvarianter
Stäng tips
Öppna tips
Läs användningsrapport
Stäng användningsrapport
Dölj detaljerad materiallista
Visa detaljerad materiallista
Jämförelselista
Produkter
Produkt
Visa fler rekommendationer
Dölj fler rekommendationer